החלקה בריאה – השפעות תרפויטיות להחלקה על הקרח

הספורט האירופאי הוא מתנה גדולה לישראלים, ובעוד שאין אנחנו מורגלים למקווי מים קפואים, וזה אינו התחביב הלאומי שלנו לעלות על מחליקיים ולצאת לחוויה חושית, זהו דווקא ספורט לא רע, ואפילו מצוין לאימוץ עבורנו, תושבי המדינה החמה.

ברחבי המדינה פרוסים מספר מרכזי החלקה על הקרח, כשבמרכז הארץ ממוקם היכל הקרח Icepeaks   שבחולון, אחד המרכזים המקצועיים והיותר מושקעים, המציע גם למחליקים המקצועיים וגם למתחילים שרוצים לאמץ תחביב נפלא באמת, את הסביבה משולמת לכך.

אז מה כל כך טוב בהחלקה על הקרח?

ראשית כל, מדובר על סביבה צוננת. בשונה מכל פעילות גופנית אחרת אשר נעשית מחוץ לכותלי חדר הכושר ומאלצת התמודדות עם השמש היוקדת או דורשת מאמצים עילאיים בכדי להימלט ממנה, המרכז להחלקה על הקרח מציע סביבה קרירה ונעימה, כזו שאפשר ליהנות בה מפעילות אינטנסיבית מבלי להזיע.
החלקה על הקרח היא פעילות אינטנסיבית, בין אם מבצעים אותה באופן חופשי ועל אחת כמה וכמה כאשר מדובר על משחקי ספורט או החלקה אמנותית. ככזו היא משפרת את תפקודי סיבולת לב ריאה, משפרת את רמת שיווי המשקל, מחזקת את השרירים ותורמת לשריפה קלורית. בגלל ההנאה הרבה, המאמץ הרב לא מורגש ככזה, מה שהופך את התחביב לממכר.  יחד עם זאת, ולצד כל התרומה הפיזית של החלקה על הקרח כפעילות פיזית, יש לה תרומה לא מבוטלת ברמה הנפשית והפסיכולוגית.

התרומה הנפשית

גם בפעילות חופשית, שאינה במסגרת ספורט קבוצתי או החלקה אמנותית, החלקה על הקרח מתבצעת בתוך סביבה חברתית. גם אם המחליק הגיע לבדו, סביבו יש אנשים רבים, חלקם יפלו  ויזדקקו לעזרה, וחלקם יעזרו כשהוא ייפול. באופן כזה נוצרת דינאמיקה חברתית, שהיא אינה מחייבת, וככזו, היא גם לא מאיימת, מה ששומר על תרומתה הרבה.
כמובן שכשמדובר על פעילות כמו הוקי קרח לדוגמא, הפעילות החברתית מתממשת במלוא טהרתה ותורמת תרומה אדירה ליכולת לשתף פעולה, ולחיזוק הדימוי והביטחון העצמי.
ההתמודדות על הקרח עושה שירות אדיר עבור אנשים בעלי איכויות היפראקטיביות וקשב וריכוז. המיקוד שדורשת ההחלקה וההתמודדות מול הקרח, גבולותיו והאנשים שבסביבה מסייעים לחדד את כושר הריכוז, מהווים צינור נפלא לשחרור אנרגיה, ובעיקר מאפשרים לרכוש "אזורי הצלחה", אחד האתגרים הגדולים ביותר עמם מתמודדים אנשים בעלי איכויות קשב וריכוז החורגות ממה שהוגדר כנורמה. ההצלחה על הקרח משתקפת באמונה להצלחה גם בחיים האמיתיים ומהווה תומך לא מבוטל בחייו של המחליק.
הסביבה החריגה לנוף הישראלי "מאלצת" את המחליק להשאיר את כל טרדות העולם החיצוני מחוץ לכותלי המרכז. הזמן שבו נמצאים על הקרח הוא זמן מבודד שבו הנפש זוכה למנוחה. לא קיים שום דבר חוץ מהקרח וההנאה שמופקת ממנו. הזמן הזה הוא זמן נפלא לשחרור הראש והנפש וכיול המערכות מחדש.

חיזוק הקשר המשפחתי

בזכות האופי הייחודי של החלקה על הקרח, היא פעילות נפלאה לבצעה לבד, אך בו בזמן, היא נהדרת גם לפעילות קבוצתית ומשפחתית. בין אם אתם יוצאים להרפתקה עם כל המשפחה ובין אם אתם עושים זאת בזוג, ההחלקה המשותפת, בה ההצלחות, יחסי הגומלין והתמיכה הם משותפים והדדיים, מסייעים לחיזוק הקשר המשפחתי, ומעניקים ערך לא מבוטל למשתתפים בה.
אם אתם רוצים לעשות לעצמכם משהו טוב, לכו להחליק על הקרח. אתם לא צריכים ניסיון או ציוד, תוכלו לקבל את כל מה שאתם זקוקים לו במרכז. גם מי שלא התנסה מעולם, לא בהחלקה על הקרח ולא בפעילות סקטים או רולר בליידס ישלים את הפערים עד מהרה, ובכל מקרה תמיד תוכלו להיעזר במדריך שנמצא במקום.